تبلیغات
آزمون بندگی - آیا سنت مباهله تعلق به معصومین(ع) دارد؟
آیا سنت مباهله تعلق به معصومین(ع) دارد؟
 پرسش :

آیا سنت مباهله كه دریكی از وقایع تاریخ اسلام به آن اشاره شده است صرفا تعلق به معصومین(ع) دارد و به هیچ وجه غیر معصوم قادر به استفاده از آن نیست.

پاسخ :

از جمله معجزه‌هاى همیشگى مباهله است. و مباهله اختصاص به نبى اكرم(ص) ندارد، بلكه معجزه همیشگى براى اثبات حقانیت اسلام است. و انسان‌هاى كامل و صاحب نفس طیّبه و اهل ورع و یقین نیز در عصر حاضر مى‌توانند براى اثبات حقانیت اسلام و بحق بودن عقاید دین با دشمنان دین مباهله كنند.

علامه طباطبایى مى‌گوید: مباهله براى همیشه براى مسلمانان معجزه است و با آن بر صحت عقاید خودشان احتجاج مى‌كنند و هر كس در مورد محتوا كلام الهى (قرآن) و رسالت پیامبر(ص) بخواهد مباهله كند ما استعداد بر مباهله را داریم، (الهیات، سبحانى، ج 3، ص 5 ـ 1) . بنابراین معجزه همیشگى بر روى نسل حاضر باز است و اضافه بر آن كراماتى كه از اولیاء الله و ائمه طاهرین(ع) ظاهر شده و مى‌شود براى آرامش و اطمینان قلب در حقانیت اسلام و دین و پیامبر و ائمه(ع) كافى است.

خلاصه سخن آنكه معجزات الهى همراه پیامبران الهى نازل مى‌شود و چون پیامبر اسلام(ص) آخرین پیام‌آور الهى و خاتم انبیاء بوده و اسلام، دین جاویدان خواهد بود لذا با نیامدن انبیاى جدید معجزات جدیدى رخ نداده ولى اسلام چون دین جاوید است معجزه جاویدان خود یعنى قرآن را همیشه ارائه مى‌نماید.

براى آگاهى بیشتر ر.ك:
1.الهیات، ج 3، جعفر سبحانى، ص 103
2.آموزش كلام اسلامى 2، محمد سعیدى، 87
3.مدینة المعاجز، سید هاشم بحرانى
4.منتهى الآمال، حاج شیخ عباس قمى.