تبلیغات
آزمون بندگی - آیا سنت مباهله تعلق به معصومین(ع) دارد؟
ذکر امروز
بخش ویژه
معرفی کتاب

مجموعه اثر حاضر در هشت بخش به موضوعاتی نظیر دعوت نجرانیان به اسلام، کنفرانس در کلیسای اعظم نجران، مناظره علمای نجران درباره پیامبر(ص)، بررسی کتب آسمانی درباره پیامبر(ص)، سفر نجرانیان به مدینه، مناظره پیامبر(ص) با نجرانیان، مراسم مباهله و ندامت نجرانیان از مباهله می‌پردازد...

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
                 
 • جشنواره ملی فرهنگی هنری مباهله
  موسسه غدیر شناسی با مشارکت دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی جشنواره فرهنگی هنری مباهله را در رشته های نقاشی، پویانمایی، وبلاگ نویسی، داستان کوتاه، مقاله پژوهشی، خوشنویسی، فیلم کوتاه، طراحی و تصویرگری برگزار می کند. ...

  ادامه مطلب ...
 • دستاوردهای مباهله
  جریان مباهله نقطه عطفی در تاریخ اسلام محسوب می‌شود; چرا که در آن روز بار دیگر نور اسلام در آفاق هستی درخشیدن گرفت و عالمیان در سال نهم هجرت، حقانیت نبوت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و منزلت اهل بیت آن ...

  ادامه مطلب ...
 • آیا مباهله یک حکم عمومى است ؟
  .شکى نیست که آیه فوق یک دستور کلى براى دعوت به مباهله به مسلمانان نمیدهد بلکه روى سخن در آن تنها به پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) است ، ولى این موضوع مانع از آن نخواهد بود..

  ادامه مطلب ...
 • مباهله، سند عظمت اهل بیت
  هنگامی که هیئت نجرانی پیامبر را در اجرای مباهله مصمّم دیدند، سخت به وحشت افتادند. ابوحارثه که بزرگ ترین و داناترین آنان و اسقف اعظم نجران بود،گفت: «اگر محمد بر حق نمی بود چنین بر مباهله جرئت نمی کرد. ...

  ادامه مطلب ...
آیا سنت مباهله تعلق به معصومین(ع) دارد؟
 پرسش :

آیا سنت مباهله كه دریكی از وقایع تاریخ اسلام به آن اشاره شده است صرفا تعلق به معصومین(ع) دارد و به هیچ وجه غیر معصوم قادر به استفاده از آن نیست.

پاسخ :

از جمله معجزه‌هاى همیشگى مباهله است. و مباهله اختصاص به نبى اكرم(ص) ندارد، بلكه معجزه همیشگى براى اثبات حقانیت اسلام است. و انسان‌هاى كامل و صاحب نفس طیّبه و اهل ورع و یقین نیز در عصر حاضر مى‌توانند براى اثبات حقانیت اسلام و بحق بودن عقاید دین با دشمنان دین مباهله كنند.

علامه طباطبایى مى‌گوید: مباهله براى همیشه براى مسلمانان معجزه است و با آن بر صحت عقاید خودشان احتجاج مى‌كنند و هر كس در مورد محتوا كلام الهى (قرآن) و رسالت پیامبر(ص) بخواهد مباهله كند ما استعداد بر مباهله را داریم، (الهیات، سبحانى، ج 3، ص 5 ـ 1) . بنابراین معجزه همیشگى بر روى نسل حاضر باز است و اضافه بر آن كراماتى كه از اولیاء الله و ائمه طاهرین(ع) ظاهر شده و مى‌شود براى آرامش و اطمینان قلب در حقانیت اسلام و دین و پیامبر و ائمه(ع) كافى است.

خلاصه سخن آنكه معجزات الهى همراه پیامبران الهى نازل مى‌شود و چون پیامبر اسلام(ص) آخرین پیام‌آور الهى و خاتم انبیاء بوده و اسلام، دین جاویدان خواهد بود لذا با نیامدن انبیاى جدید معجزات جدیدى رخ نداده ولى اسلام چون دین جاوید است معجزه جاویدان خود یعنى قرآن را همیشه ارائه مى‌نماید.

براى آگاهى بیشتر ر.ك:
1.الهیات، ج 3، جعفر سبحانى، ص 103
2.آموزش كلام اسلامى 2، محمد سعیدى، 87
3.مدینة المعاجز، سید هاشم بحرانى
4.منتهى الآمال، حاج شیخ عباس قمى.


درباره وبلاگ

زمین بر آسمان فخر می‏ فروخت که بر پشت او گام می ‏نهید و آسمان از دیدن آن همه شکوه و وقار، به وجد آمده بود. باد، عظمت ایمانتان را در گوش هزار سرو آزاد نجوا کرد و یک دشت شقایق، شیفته پاکی نگاهتان شد. (لَوْلاک لَما خَلَقتُ الْاَفْلاک).

امکانات وبلاگ

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره مباهله