تبلیغات
آزمون بندگی - افشای ماهیت واقعی وهابیت
ذکر امروز
بخش ویژه
معرفی کتاب

مجموعه اثر حاضر در هشت بخش به موضوعاتی نظیر دعوت نجرانیان به اسلام، کنفرانس در کلیسای اعظم نجران، مناظره علمای نجران درباره پیامبر(ص)، بررسی کتب آسمانی درباره پیامبر(ص)، سفر نجرانیان به مدینه، مناظره پیامبر(ص) با نجرانیان، مراسم مباهله و ندامت نجرانیان از مباهله می‌پردازد...

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
                 
 • جشنواره ملی فرهنگی هنری مباهله
  موسسه غدیر شناسی با مشارکت دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی جشنواره فرهنگی هنری مباهله را در رشته های نقاشی، پویانمایی، وبلاگ نویسی، داستان کوتاه، مقاله پژوهشی، خوشنویسی، فیلم کوتاه، طراحی و تصویرگری برگزار می کند. ...

  ادامه مطلب ...
 • دستاوردهای مباهله
  جریان مباهله نقطه عطفی در تاریخ اسلام محسوب می‌شود; چرا که در آن روز بار دیگر نور اسلام در آفاق هستی درخشیدن گرفت و عالمیان در سال نهم هجرت، حقانیت نبوت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و منزلت اهل بیت آن ...

  ادامه مطلب ...
 • آیا مباهله یک حکم عمومى است ؟
  .شکى نیست که آیه فوق یک دستور کلى براى دعوت به مباهله به مسلمانان نمیدهد بلکه روى سخن در آن تنها به پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) است ، ولى این موضوع مانع از آن نخواهد بود..

  ادامه مطلب ...
 • مباهله، سند عظمت اهل بیت
  هنگامی که هیئت نجرانی پیامبر را در اجرای مباهله مصمّم دیدند، سخت به وحشت افتادند. ابوحارثه که بزرگ ترین و داناترین آنان و اسقف اعظم نجران بود،گفت: «اگر محمد بر حق نمی بود چنین بر مباهله جرئت نمی کرد. ...

  ادامه مطلب ...
افشای ماهیت واقعی وهابیت
با مطالعه و نگاه دقیقه به زندگی محمد بن عبدالوهاب خواهیم دید که چگونه وی خون شیعیان و اهل سنت را مباح می داند و حتی سران جریان تعلیمی از ذکر جنگ های شیخ محمد عبدالوهاب در سرزمین مسلمانان که آن را سرزمین مشرکان می خوانند، بخل می ورزند و به این حقیقت اعتراف می کنند که جنگ های محمد عبدالوهاب که آن را غزوات محمد عبدالوهاب می خوانند بیش از غزوات محمد بن عبدالله پیامبر اکرم (ص) است. در این مقاله ماهیت واقعی وهابیت بررسی خواهد شد.

این مقاله نقد مبانی فکری وهابیت با بیانی استدلالی، توسط دکتر «عصام العماد» است. ایشان یک وهابی شیعه شده اند که هم اکنون برای تحصیل و تدریس در قم به سر می برد؛ وی که یمنی الاصل بوده و روزگاری تحصیل آموزه های وهابیت را تا مقطع دکتری در دانشگاه های عربستان پشت سر گذاشته به واکاوی این فرقه ضاله پرداخت.

جریان های درون وهابیت
همه می دانیم که در دورانی به سر می بریم که چه بسا پیش از آن چنین از هم گسیختگی وجود نداشت و مراد از هم گسیختگی، شکاف موجود میان دو جریان مهم وهابیت است.

جریان اول جریان وهابیت تعلیمی غیر جهادی است و جریان دوم جریان وهابیت جهادی است. بحث ما در مورد شناخت تفاوت میان دو جریان از اهمیّت فوق العاده ای در عصر حاضر برخوردار است.

تذکر این مطلب مناسب است که اختلاف جوهری میان سلفیّه و وهابیّت وجود دارد کما این که برخی افراد مانند «امام ابو زهره»، «شیخ محمد غزامی» و «دکتر قرضاوی» از به کار بردن عنوان سلفیه بر وهابیت پرهیز می کنند و این امتناع به دلایل مختلف صورت می پذیرد که خارج از موضوع بحث است.

اما آنچه مهم است که دانسته شود این دو جریان به لحاظ نظری و اعتقادی دچار اختلاف نمی باشند، بلکه تفاوت این دو در کیفیّت عملی و چگونگی تغییر است. ما می خواهیم با برخی از اصول نظری و فکری هر دو آشنا شویم، تا بدین وسیله با علل اصلی اختلاف میان آنها آشنا شویم، اختلافی که چه بسا بتوان گفت، میان وهابیت به صورت کلی و غیر وهابیت از اهل سنت وجود ندارد، به عبارت بهتر چه بسا کتاب هایی که توسط وهابیت تعلیمی علیه وهابیت جهادی نوشته شده است به لحاظ کمیّت و گسترش پخش، بیشتر از کتاب های وهابیت به صورت کلی علیه شیعه یا اهل سنت است و کار به جایی کشیده شده است که برخی معتقدند که باید تقریب میان این دو جریان واقع شود؛ چرا که اتهامات تکفیر و مباح دانستن خون یکدیگر در میان آنها رد و بدل می شود این در حالی است که هر دو به لحاظ فکری و اعتقادی از افکار محمد عبدالوهاب سیراب می گردند.

تفکر وهابیت جهادی چگونه شکل گرفت؟
مشکل بزرگ این است که وهابیت تعلیمی در پی بدست آوردن عللی خارج از تفکر وهابّی بود که بتواند بوسیله آن وهابیت جهادی را متهم به خروج از افکار محمد عبدالوهاب و افکار سلفی بنماید و بگوید که عملیات به اصطلاح جهادی وهابیت، هیچ گونه ارتباطی به اندیشه های محمد عبدالوهاب ندارد.

«شیخ ربیع المدخلی» یکی از قطب های تفکر وهابیت تعلیمی به شدت اصرار می ورزد که جریان های جهادی وهابی چه جنبش های قدیمی آن مانند جنبش «شیخ جهیمان» که در مدینه شروع و حادثه مسجد الحرام معروف نیز مربوط به اوست و چه جریان های جدید مانند جریان «اسامة بن لادن» هیچ گونه ارتباطی به وهابیت ندارد.

وی پس از آن در کتب خود تلاش می نماید افکار افراطی این جریان را ناشی از افکار افراطی اخوان المسلمین و رهبران آن مانند «حسن البناء»، «سید قطب»، «حسن القضیبی»، «محمد غزالی» و «احمد حسن الباکوری» و... معرفی نماید.از دیگر رهبران جریان تعلیمی «شیخ مقبل بن هادی الوادعی» است که او نیز در پی همین مطلب است و دیگر رهبران این جریان نیز به دنبال این ادعا هستند.

ارتباطی بین اخوان المسلمین و وهابیت وجود ندارد
اما حقیقت امر چیزی نیست که این ها می گویند و هیچ گونه ارتباطی میان اخوان المسلمین و وهابیت میان رهبران اخوان المسلمین و افرادی مانند جهیمان و اسامة بن لادن و ظواهری وجود ندارد.

هنگامی که سیرت و میراث محمد عبدالوهاب را مطالعه می کنیم، ریشه های افکار افراطی را شاهد خواهیم بود و خواهیم دید که چگونه وی خون شیعیان و اهل سنت را مباح می داند و حتی سران جریان تعلیمی از ذکر جنگ های شیخ محمد عبدالوهاب در سرزمین مسلمانان که آن را سرزمین مشرکان می خوانند، بخل می ورزند و به این حقیقت اعتراف می کنند که جنگ های محمد عبدالوهاب که آن را غزوات محمد عبدالوهاب می خوانند بیش از غزوات محمد بن عبدالله پیامبر اکرم (ص) است و علاوه بر آن به این مطلب افتخار می کنند که دعوت توحیدی شیخ محمد عبدالوهاب به شمشیر و جنگ مقترن بود و این دعوت به برکت شمشیر و غزوات در جزیرة العرب گسترش یافت.

مقایسه محمد عبد الوهاب با رسول الله (ص)!
«شیخ ربیع المدخلی» با این که خود از طیف وهابیت غیر جهادی است، اما هنگامی که از جهاد سخن می گوید، این را عنوان می کند که غزوه های رسول خدا کمتر از غزوه های شیخ محمد عبد الوهاب است! و مدت زمان جهاد رسول مکرم اسلام کمتر از مدت زمان جهاد شیخ محمد عبدالوهاب است! این در حالی است که ما وقتی تاریخ اخوان المسلمین و رهبران آن را مورد مطالعه قرار می دهیم می بینیم که آنان هیچ گونه جنگ و درگیری در میان صفوف امت اسلامی نداشته اند.

در تاریخ اخوان المسلمین می خوانیم هنگامی در سال 1948 به اولین حرکت جهادی خود دست زدند که رژیم صهیونیستی تازه متولد شده بود و این حرکت جهادی به رهبری امام حسن البناء در برابر این رژیم غاصب صورت گرفت و به همین منوال حرکت حماس که زائیده اخوان المسلمین است در مواجهه با رژیم صهیونیستی است.

تفاوت نگاه جهادی اخوان المسلمین و وهابیت
با لعکس در تاریخ وهابیت جهادی می بینیم که هیچ گونه جنگی در خارج از دنیای اسلام نداشته اند آری وهابیت جهادی از شیخ محمد عبدالوهاب تاثیر پذیرفته است نه از اخوان المسلمین، افکار اخوان متاثر از افکار صوفیه است در نوشته های حسن البناء می خوانیم که ایشان تصریح می کنند که جنبش ما یک جنبش صوفی سلفی است،اما هنگامی که کتاب های جهادی «عبدالاعلی مودودی»، «امام حسن البناء» و... را می خوانیم، تفاوت اساسی و ریشه ای میان جهاد در فرهنگ وهابیت و جهاد در فرهنگ اخوان المسلمین را شاهد خواهیم بود.

«حسن البناء» یک صوفی و در زمره فرقه «حصفیه» بود و بر همین اساس به جهاد روحی به مراتب بیش از جهاد جوارحی و جنگی و اهمیت می داد.در کتب برخی از رهبران اخوان المسلمین می بینیم که آنان به جهاد روحی و نفسی اهمیت داده و جهاد میدان جنگ را به عنوان یک حالت استثنایی و در حالت اقتضای ضرورت لازم می بینند و به همین سبب است که امام حسن البناء و حرکت اخوان المسلمین را در کنار جماعت تقریب می بینیم، امام حسن البناء در جوار مرحوم «محمد تقی قمی» حضور داشت و از مؤیدین حرکت تقریبی بود و در همین زمینه هم کتاب نوشت.

 مرحومه «زینب غزالی» می گوید: احترام به شیعه جعفری را از امام حسن البناء آموختم.

 شیخ «محمد غزالی» نیز از شیعه در کتب خود دفاع می کند.

وهابیت جهادی آن چنان که در نوشته های «شیخ ظواهری»، «شیخ اسامة بن لادن» و «شیخ جهیمان» دیده می شود، اولویت را به جنگ و درگیری می دهد و تنها راه تغییر و تحول را جهاد و جنگ می داند، آنها دوران تبلیغ را پایان یافته و تنها راه انتشار عقاید خود را شمشیر می دانند.

در سال 1802 میلادی هنگامی که «شیخ سودانی» به سفر حج عزیمت کرد، با برخی از سران وهابیت دیدار نمود و تأثیر پذیرفت و هنگام بازگشت به سودان، سپاهی را تاسیس کرد و به مبارزه ی «مالکیه» سودان رفت و به کشتار آنان پرداخت و این کار پیش از ظهور اسامة ابن لادن است؛ شیخ سودانی هدف از این قتل عام را از بین بردن مسلمانان صوفی اعلام کرد و گفت: این کار را با الگوگیری از شیخ محمد عبدالوهاب انجام دادم و باید گفت: محمد عبدالوهاب نیز خون اهل تسنن حنبلی منطقه نجد عربستان را مباح شمرد.اولین شخصی که نهال وهابیت را در هند کاشت نیز به جنگ صوفیه اهل تسنن پرداخت، بلکه در هر کجا که وهابیت قدم گذارد به شیوه محمد عبدالوهاب اقتدا نمود.

جنگ و خونریزی، شیوه محمد عبدالوهاب
بنابراین محمد عبدالوهاب از همان روز نخست شیوه جنگ و خونریزی را پیش گرفت و فرماندهی بسیاری از جنگ ها را بر عهده داشت با این توضیح، سخنان «شیخ ربیع المدخلی» که تولد جریان وهابیت جهادی را بعد از ظهور اسامة بن لادن می داند، بی اساس است.

محمد عبدالوهاب و اعتقاد به سر بریدن امام مسجد!
شیخ محمد عبدالوهاب هنگامی که وارد منطقه ای می شد، ابتدا مطوّع آنجا را می کشت، مطوّع در زبان وهابیت امام مسجد است. وی با بریدن سر امام مسجد به خداوند تقرب می یافت! من از شما می پرسم در کجای جهان در نیجریه، یمن، سودان، الجزایر، تونس و... تفکر وهابیت از شمشیر استفاده نکرد؟ در کجای جهان نظریات آنها و دعوت توحیدی محمد عبدالوهاب مقترن به جنگ و خونریزی نبود؟

اما از این طرف گروه امام مودودی در هند هیچ گاه از روش وحشیانه ای در دعوت خود پیروی نکرد.

در تاریخ اخوان المسلمین و صوفیه فردی مانند زرقاوی را نمی یابیم

«شیخ سعید حوّی» در کتاب «تربیتنا الروحیة» می گوید: شایسته نیست که به آنچه وهابیت درباره صوفیه و شیعه می گوید اطمینان کنیم؛ چرا که آنها بر صوفیه و شیعه افترا می ورزند.

اگر چه در اخوان المسلمین جریان هایی وجود دارد که با هم اختلاف دارند اما همه آنها در اصل جهاد و شیوه آن و این که جهاد آخرین راه حل تغییر است، اتفاق نظر دارند.

 اما در وهابیت جهادی می بینیم که آنها معتقدند آیات مدنی ناسخ آیات مکی است.

آنان اعتقاد دارند، آیات مکی در مورد تبلیغ دین است و آیات مدنی در مورد جهاد و جنگ و با نسخ آیات مکی، دوران تبلیغ پایان پذیرفته و دیگر آیات مکی در زمان حاضر ارزش ندارند، بلکه ما باید به آیات مدنی عمل کنیم آیاتی که در مورد جهاد و جنگ است، بنا بر این جنگ و جهاد آخرین سنت پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و آله است و بر ماست که به آن روی آوریم.

نویسنده : عصام العماد
منبع : حوزه نت


درباره وبلاگ

زمین بر آسمان فخر می‏ فروخت که بر پشت او گام می ‏نهید و آسمان از دیدن آن همه شکوه و وقار، به وجد آمده بود. باد، عظمت ایمانتان را در گوش هزار سرو آزاد نجوا کرد و یک دشت شقایق، شیفته پاکی نگاهتان شد. (لَوْلاک لَما خَلَقتُ الْاَفْلاک).

امکانات وبلاگ

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره مباهله