تبلیغات
آزمون بندگی - فضیلت روز مباهله از راه عقل
ذکر امروز
بخش ویژه
معرفی کتاب

مجموعه اثر حاضر در هشت بخش به موضوعاتی نظیر دعوت نجرانیان به اسلام، کنفرانس در کلیسای اعظم نجران، مناظره علمای نجران درباره پیامبر(ص)، بررسی کتب آسمانی درباره پیامبر(ص)، سفر نجرانیان به مدینه، مناظره پیامبر(ص) با نجرانیان، مراسم مباهله و ندامت نجرانیان از مباهله می‌پردازد...

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
                 
 • جشنواره ملی فرهنگی هنری مباهله
  موسسه غدیر شناسی با مشارکت دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی جشنواره فرهنگی هنری مباهله را در رشته های نقاشی، پویانمایی، وبلاگ نویسی، داستان کوتاه، مقاله پژوهشی، خوشنویسی، فیلم کوتاه، طراحی و تصویرگری برگزار می کند. ...

  ادامه مطلب ...
 • دستاوردهای مباهله
  جریان مباهله نقطه عطفی در تاریخ اسلام محسوب می‌شود; چرا که در آن روز بار دیگر نور اسلام در آفاق هستی درخشیدن گرفت و عالمیان در سال نهم هجرت، حقانیت نبوت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و منزلت اهل بیت آن ...

  ادامه مطلب ...
 • آیا مباهله یک حکم عمومى است ؟
  .شکى نیست که آیه فوق یک دستور کلى براى دعوت به مباهله به مسلمانان نمیدهد بلکه روى سخن در آن تنها به پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) است ، ولى این موضوع مانع از آن نخواهد بود..

  ادامه مطلب ...
 • مباهله، سند عظمت اهل بیت
  هنگامی که هیئت نجرانی پیامبر را در اجرای مباهله مصمّم دیدند، سخت به وحشت افتادند. ابوحارثه که بزرگ ترین و داناترین آنان و اسقف اعظم نجران بود،گفت: «اگر محمد بر حق نمی بود چنین بر مباهله جرئت نمی کرد. ...

  ادامه مطلب ...
سه شنبه 15 اسفند 1396 :: نویسنده : مستور
روز مباهله‌ى پیامبر اكرم-صلوات اللّه علیه-با نصاراى «نجران» ، روز بزرگى است و در بردارنده‌ى چندین معجزه و كرامت است. از جمله:

١ . روز مباهله، اولین بار بود كه خداوند-جلّ جلاله-در مباهله را-كه جداكننده‌ى حق از باطل است-در آیین برتر اسلام گشود، آن‌گاه كه منكران استدلال‌ها و دلایل روشن را نپذیرفتند.

٢ . روز مباهله، اولین روزى است كه سربلندى خداوند-جلّ جلاله-و رسول او -صلوات اللّه علیه-آشكار گردید، زیرا نصاراى اهل كتاب وادار به پذیرش ذلت و پرداخت جزیه و تسلیم فرمان نبوى و خواست او شدند.

 ٣ . روز مباهله، اولین روزى بود كه سراپرده‌ هاى نیروى الهى و قدرت نبوى-بعد از استدلال به دلایل عقلى-افراد را فرا گرفت.

۴ . روز مباهله، اولین روزى است كه به واسطه‌ى جدا ساختن خداوند-جلّ جلاله- میان دشمنان و افراد مورد اعتماد خود، آفتاب آن را به نور تصدیق حضرت محمد -صلوات اللّه علیه-روشن ساخت.

 ۵ . روز مباهله، روزى است كه رسول خدا-صلّى اللّه علیه و آله و سلّم-از مقامات بلند و اختصاصى اهل بیت-علیهم السّلام-پرده برداشت.

۶ . رروز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این حقیقت را روشن ساخت كه امام حسن و امام حسین-علیهما افضل السّلام-با وجود خردسالى، از اصحاب رسول خدا -صلوات اللّه علیه-و كسانى كه در راه رسالت جهاد كردند، براى مباهله سزاوارتر هستند.

٧ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این نكته را آشكار ساخت كه دختر بزرگوار رسول خدا، حضرت فاطمه-صلوات اللّه علیها-در مقام مباهله، از پیروان و افراد شایسته و مورد عنایت رسول خدا-صلّى اللّه علیه و آله و سلّم-، شایسته‌ تر است.

٨ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این حقیقت را بیان كرد كه مولى على بن ابى طالب جان رسول خدا-صلوات اللّه علیهما-و از معدن ذات و صفات او است و اراده‌ى او اراده‌ى رسول خدا است و این‌كه اگرچه این دو بزرگوار از لحاظ صورت با هم متفاوت هستند، ولى معنا و حقیقت آن دو در تمام فضایل، وحدت دارد.

٩ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-همه‌ى كسانى را كه از مقام مباهله مؤخر داشت، با داغ تأخّر از كسانى كه آنان را در مقام احتجاج و نشر معالم الهى مقدم داشت، نشانه‌گذارى كرد.

١٠ . روز مباهله، روزى است كه تا آنجا كه ما از احادیث و روایات صحیح سراغ داریم، هیچ روزى مشابه به آن پیش از آنكه چنین واقعه‌اى در آن رخ داده باشد، در اسلام نبوده است.

١١ . روز مباهله، روزى است كه زبان ادعاى ادعاكنندگان لال گردید و خداوند آشكار ساخت كه مباهله‌ كنندگان و اهل بیت-علیهم السّلام-از تمامى تقرّب‌جویندگان به او از راه انجام طاعت و عبادت، نزد خداوند-جلّ جلاله-گرامى‌تر هستند.

 ١٢ . روز مباهله، روز تبیین برهان صادقى است كه خداوند-جلّ جلاله-در آیات مقدس قرآن بدان دستور داده است.

 ١٣ .روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-به عصمت اهل مباهله در طول عمرشان گواهى داد.

١۴ . روز مباهله براى تصدیق صاحب نبوت و رسالت، از تحدّى و هماوردطلبى قرآن رساتر، و دلالت آن از تحدى رسول اكرم-صلوات اللّه علیه-با قرآن آشكارتر است؛ زیرا مشركان در برابر قرآن گفتند: لَوْ نَشٰاءُ لَقُلْنٰا مِثْلَ هٰذٰا[1]؛ (اگر مى‌خواستیم، ما نیزمى‌توانستیم مشابه آن سخن بگوییم.) اگرچه سخن آنان، بهتانى بیش نبود؛ ولى نصارى در برابر مباهله اقدام به انكار آن نكردند و به خاطر ظهور حجّت و نشانه‌هاى نبوت آن حضرت نتوانستند با او مباهله كنند.

١۵ . در روز مباهله خداوند با اظهار برترى مباهله‌ كنندگان كه به صفات الهى آراسته بودند، آتش جنگ را خاموش نمود و جان مسلمانان را از رنج و جهاد محفوظ داشت و آنان را از وقوع در خطر از دست دادن سر و جان رهانید و از ذلت جنگ و گرفتارى آزاد كرد.

 ١۶ . سرانجام این‌كه: بیان و زبان دل به ناتوانى و عجز خود در شرح كمالات روز مباهله اعتراف دارند.

پی نوشت:
[1] ) سوره انفال، آیه 31.نوع مطلب : مباهله، 
برچسب ها : پیامبر اكرم، مباهله، صفات الهى، شرح كمالات، نیروى الهى،


درباره وبلاگ

زمین بر آسمان فخر می‏ فروخت که بر پشت او گام می ‏نهید و آسمان از دیدن آن همه شکوه و وقار، به وجد آمده بود. باد، عظمت ایمانتان را در گوش هزار سرو آزاد نجوا کرد و یک دشت شقایق، شیفته پاکی نگاهتان شد. (لَوْلاک لَما خَلَقتُ الْاَفْلاک).

امکانات وبلاگ

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره مباهله