تبلیغات
آزمون بندگی - فضیلت روز مباهله از راه عقل
تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1396 | 10:04 ق.ظ | نویسنده : مستور
روز مباهله‌ى پیامبر اكرم-صلوات اللّه علیه-با نصاراى «نجران» ، روز بزرگى است و در بردارنده‌ى چندین معجزه و كرامت است. از جمله:

١ . روز مباهله، اولین بار بود كه خداوند-جلّ جلاله-در مباهله را-كه جداكننده‌ى حق از باطل است-در آیین برتر اسلام گشود، آن‌گاه كه منكران استدلال‌ها و دلایل روشن را نپذیرفتند.

٢ . روز مباهله، اولین روزى است كه سربلندى خداوند-جلّ جلاله-و رسول او -صلوات اللّه علیه-آشكار گردید، زیرا نصاراى اهل كتاب وادار به پذیرش ذلت و پرداخت جزیه و تسلیم فرمان نبوى و خواست او شدند.

 ٣ . روز مباهله، اولین روزى بود كه سراپرده‌ هاى نیروى الهى و قدرت نبوى-بعد از استدلال به دلایل عقلى-افراد را فرا گرفت.

۴ . روز مباهله، اولین روزى است كه به واسطه‌ى جدا ساختن خداوند-جلّ جلاله- میان دشمنان و افراد مورد اعتماد خود، آفتاب آن را به نور تصدیق حضرت محمد -صلوات اللّه علیه-روشن ساخت.

 ۵ . روز مباهله، روزى است كه رسول خدا-صلّى اللّه علیه و آله و سلّم-از مقامات بلند و اختصاصى اهل بیت-علیهم السّلام-پرده برداشت.

۶ . رروز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این حقیقت را روشن ساخت كه امام حسن و امام حسین-علیهما افضل السّلام-با وجود خردسالى، از اصحاب رسول خدا -صلوات اللّه علیه-و كسانى كه در راه رسالت جهاد كردند، براى مباهله سزاوارتر هستند.

٧ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این نكته را آشكار ساخت كه دختر بزرگوار رسول خدا، حضرت فاطمه-صلوات اللّه علیها-در مقام مباهله، از پیروان و افراد شایسته و مورد عنایت رسول خدا-صلّى اللّه علیه و آله و سلّم-، شایسته‌ تر است.

٨ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-این حقیقت را بیان كرد كه مولى على بن ابى طالب جان رسول خدا-صلوات اللّه علیهما-و از معدن ذات و صفات او است و اراده‌ى او اراده‌ى رسول خدا است و این‌كه اگرچه این دو بزرگوار از لحاظ صورت با هم متفاوت هستند، ولى معنا و حقیقت آن دو در تمام فضایل، وحدت دارد.

٩ . روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-همه‌ى كسانى را كه از مقام مباهله مؤخر داشت، با داغ تأخّر از كسانى كه آنان را در مقام احتجاج و نشر معالم الهى مقدم داشت، نشانه‌گذارى كرد.

١٠ . روز مباهله، روزى است كه تا آنجا كه ما از احادیث و روایات صحیح سراغ داریم، هیچ روزى مشابه به آن پیش از آنكه چنین واقعه‌اى در آن رخ داده باشد، در اسلام نبوده است.

١١ . روز مباهله، روزى است كه زبان ادعاى ادعاكنندگان لال گردید و خداوند آشكار ساخت كه مباهله‌ كنندگان و اهل بیت-علیهم السّلام-از تمامى تقرّب‌جویندگان به او از راه انجام طاعت و عبادت، نزد خداوند-جلّ جلاله-گرامى‌تر هستند.

 ١٢ . روز مباهله، روز تبیین برهان صادقى است كه خداوند-جلّ جلاله-در آیات مقدس قرآن بدان دستور داده است.

 ١٣ .روز مباهله، روزى است كه خداوند-جلّ جلاله-به عصمت اهل مباهله در طول عمرشان گواهى داد.

١۴ . روز مباهله براى تصدیق صاحب نبوت و رسالت، از تحدّى و هماوردطلبى قرآن رساتر، و دلالت آن از تحدى رسول اكرم-صلوات اللّه علیه-با قرآن آشكارتر است؛ زیرا مشركان در برابر قرآن گفتند: لَوْ نَشٰاءُ لَقُلْنٰا مِثْلَ هٰذٰا[1]؛ (اگر مى‌خواستیم، ما نیزمى‌توانستیم مشابه آن سخن بگوییم.) اگرچه سخن آنان، بهتانى بیش نبود؛ ولى نصارى در برابر مباهله اقدام به انكار آن نكردند و به خاطر ظهور حجّت و نشانه‌هاى نبوت آن حضرت نتوانستند با او مباهله كنند.

١۵ . در روز مباهله خداوند با اظهار برترى مباهله‌ كنندگان كه به صفات الهى آراسته بودند، آتش جنگ را خاموش نمود و جان مسلمانان را از رنج و جهاد محفوظ داشت و آنان را از وقوع در خطر از دست دادن سر و جان رهانید و از ذلت جنگ و گرفتارى آزاد كرد.

 ١۶ . سرانجام این‌كه: بیان و زبان دل به ناتوانى و عجز خود در شرح كمالات روز مباهله اعتراف دارند.

پی نوشت:
[1] ) سوره انفال، آیه 31.طبقه بندی: مباهله،
برچسب ها: پیامبر اكرم، مباهله، صفات الهى، شرح كمالات، نیروى الهى،