تبلیغات
آزمون بندگی - دور نمای مباهله
تاریخ : پنجشنبه 10 خرداد 1397 | 02:43 ب.ظ | نویسنده : مستور
منظره ای را در جلوی چشم خود مجسم نمایید و بیابان سوزانی را به نظر آورید خشک و خالی، دور از هر نوع مواهب زندگی و فقط صدای عبور گرد بادهای کویری که از هر طرف گوش ها و بدن ها را می نوازد، در کنار آن شهری به نام یثرب که بعدها به مدینه مشهور گردید، واقع شده که آن هم زیاد جالب نیست اما نسبت به شهرهای همجوار کمی آباد به نظرمی رسد و در بیرون شهر دو درخت کویری نزدیک هم قد کشیده و عبای سیاه رنگی میان این دو درخت بسته شده و به صورت سایه بان در آمده است یک مرد الهی با یک زن جوان در پشت سر و یک مرد جوان در جلو و دو بچه نیم قد در راست و چپ او ایستاده و مجموعه ای را تشکیل داده اند که فرشتگان آسمان و زمین نظاره گر رو های خدایی و آسمانی آنهایند، در زیر آن سایه بان مانندی، قرار گرفته اند و در انتظار لحظه سرنوشت سازی هستند که سالار قافله به نفرین لب بگشاید و اینها آمین گفته وجهانی را به آتش عذاب الهی کشیده و تر وخشک ملت ترسارا بسوزانند.

در سوی دیگر و در مقابل این مجموعه آسمانی، گروهی خود خواه و لجوج و گردنکش و ریاست طلب و دنیا دوستی را به جلوی چشم بیاورید که با غرور و نخوت و خود پسندی صف کشیده اند که می خواهند به اصطلاح حقیت خود را با نفرین و مباهله به اثبات رسانده و چند صباحی به خوشگذرانی خود ادامه دهند اما غافل از اینکه اگر طرف مقابل لب بگشاید و سر بجنباند در یک چشم به هم زدن اینها و همه آنها که در کیش اینهایند، خواهند سوخت و به یک مشت خاکستر تبدیل خواهند گردید. اما از انصاف نگذریم در میان اینها مردان حقیقت جو و تیز بینی هم بودند که بزودی به ماجرا پی برده و به مقام سخن در آمدند که ای بزرگان نصارا به خدا قسم ما با روهائی برابر هم ایستاده ایم اگر لب گشوده و از خدا بخواهند کوه ها را، از بیخ برکَند، می کَند، چرا از آنچه که در اطرافتان می گذرد، غافلید.

آیا نمی بینید آفتاب درخشان به رنگ گرفتگی و زرد در آمده و آیا نمی بینید مرغان آسمان بالهای خو د را از ترس عذاب الهی بر زمین گسترده اند و درختان اطراف را ببینید همگی سر به زیر آورده و شاخ و برگهایش ریخته است وو ...

به خود آیید با محمد به مباهله برنخیزید که به زودی گرفتار عذاب الهی خواهید شد، شما به قوم یونس پیغمبر می مانید که هنگام نزول عذاب به خود آمدند و توبه کرده و نجات یافتند، هرچه زودتر به خود آیید نگذارید عذابی که تا نزدیک گردنهایتان فرود آمده شما را فرا گیرد این را هم می دانید که گروه أنبیاء اگر به کاری تصمیم گرفتند تا به پایان نرسانند دست بردار نمی شوند هرچه زودتر دست به کار شوید، در تأخیر آفتی است که ندامت سودی نخواهد داشت.

در این لحظات طوفانی بود که اینها خود را در یافتند و گوینده این سخنان را وادار کردند، با وساطت علی کار را فیصله داده و رسول خدا را از مباهله منصرف نموده و برای اخذ جزیه راضی نماید. به سوی امیرالمؤمنان علی علیه السلام رفته از او مصرانه توأم با عجز و لابه خواستند که رسول خدا را از مباهله منصرف نماید.

أمیرالمومنین علی  علیه السلام نیز همراه آنها در برابر رسول رحمۀً للعالمین ایستاده شفاعت نمود و رسول الهی را از ادامه کار منصرف نمود اما آنحضرت قسم یاد کرد که اگر اینها مباهله می کردند یک نفر از نصارا در روی زمین نمی ماند همگی به عذاب خدا گرفتار می شده و خاکستر می گشتند.

منبع:
از مباهله تا عاشورا/نوشته:محمد امینی گلستانی.
مشخصات نشر : قم: سپهرآذین، 1384طبقه بندی: مباهله،
برچسب ها: یثرب، فرشتگان، مباهله، علی(ع)، رحمۀً للعالمین،