تبلیغات
آزمون بندگی - داورى خداوند
تاریخ : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : مستور
و مگر اهل حق را از رویارویى با دشمن باكى است؟! مگر مى ‏توان دل بسته حقیقت بود و بر شاخسار بلندش آویخت و به دامان استوارش چنگ زد، ولى در خطرها و مهلكه‏ ها پاى سست نمود؟!

اهل حق را چه نسبت با ترس و هزیمت؛ كه هرجا مجال بحث و جدال بود، استوار و باصلابت، زبان به حق‏ گویى و دفاع از ایمان خویش مى ‏گشایند و آن‏گاه كه دشمن كینه‏ توز لجوجانه بر باطل خویش پاى مى‏ فشرد، به امر خداوند، مردانه او را به «مباهله» و خداى را به داورى مى‏ خوانند تا هیمنه پوشالى باورهاى اهل باطل، به چشم بر هم زدنى نابود شود... .

چهره ‏هاى آسمانى
چیزى از طلوع خورشید نگذشته بود و هنوز خورشید سوزان جزیرة‏العرب، گرماى خویش را بر خنكاى بامدادان مسلط نكرده بود؛ ولى همه اهل مدینه در بیرون شهر، نگران و امیدوار، انتظار واقعه‏ اى تازه را مى‏ كشیدند. آن سوتر، مسیحیان نجران نیز حاضر بودند؛ ولى نگرانى و دلهره در چهره ‏هاشان موج مى‏زد، از دیروز كه پس از ساعت‏ها بحثِ بزرگانشان با رسول خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله و قانع نشدن آنها، ناچار به پیشنهاد مباهله حضرت تن دادند، تا امروز، خواب برچشمانشان حرام شده بود،... ناگهان مردى فریاد زد رسول‏ خدا، رسول خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله مى‏ آیند.

همه گردن كشیدند تا ببینند آن حضرت با چه هیئتى و به همراه چه كسانى به مباهله آمده. خبر به بزرگ مسیحیان، «ابوحارثه»، رسید؛ او نیز عصا زنان خود را به جلوى جمعیت رساند و حیرت‏زده رسول خدا صلى ‏الله‏ علیه‏ و‏ آله را دید؛ در حالى كه دست كودكى را در دست دارد و كودكى خردسال نیز در آغوش اوست؛ آرام و باوقار، همراه جوانى نورانى در كنار و زنى باوقار در پشت سر، پیش مى‏ آید... با شگفتى پرسید: اینان كیستند؟ كسى پاسخ داد: آن جوان، پسر عم و داماد اوست و آن زن نیز فاطمه دختر او و عزیزترین مردم در نزد او؛ و آن دو كودك نیز فرزندان آنها هستند... ابوحارثه بى‏ درنگ گفت: «چهره‏ هایى را مى ‏بینم كه اگر از خدا بخواهند كوه ‏ها را از جاى بركَنَد چنین خواهد كرد ؛ بترسید و با آنها مباهله نكنید كه هلاك خواهید شد و حتى یك نصرانى در زمین باقى نخواهد ماند...».

نویسینده : روح ‏الله حبیبیان
منبع : اشارات :: دی 1386، شماره 104

طبقه بندی: مباهله،
برچسب ها: اهل بیت پیامبر، ابوحارثه، اهل حق، مباهله، پنج نور، رسول الله(ص)،