تبلیغات
آزمون بندگی - پیام های مباهله
تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 | 08:01 ق.ظ | نویسنده : مستور
مباهله از حجت های زنده خداست که هیچ گاه کهنه نخواهد شد و بحث درباره آن همیشه تازگی خود را حفظ خواهد کرد و هر بار بُعد جدیدی از آن کشف خواهد شد.

از هر سو که به این واقعه بنگریم، پیامدهای خاص خود را داراست از جمله:

1. اثبات حقانیت رسول خدا؛ اگر پیامبر(ص) بر حقانیت خود اطمینان کامل نداشت، به هیچ وجه چنین اقدامی نمی کرد.

2. وعده عذاب دلیل حقانیت؛ پیامبر(ص) به آن ها خبر داد چنانچه با من مباهله کنید، عذاب الهی بر شما نازل نخواهد شد و اگر به حقانیت خود ایمان کامل نداشت، چنین ادعایی نمی کرد و زمانی که پیامبر(ص) اعلام آمادگی خود را در جایگاه مباهله اعلام کرد، نشانه های عذاب نمایان گشت.

3. اثبات پیغمبر موعود بودن پیامبر؛ حضرت محمد(ص) همان پیامبر موعود در کتب نصرانیان بود و اگر نجرانیان بر پیغمبر موعود بودن او یقین نداشتند، از مباهله انصراف نمی دادند.

4. اثبات فرزندی حسنین علیهما السلام: این قصه دلیل بر این است که حسنین علیهما السلام فرزندان حقیقی حضرت محمد(ص) بوده اند؛ زیرا آن ها مصداق «انبائنا» بودند و پیامبر(ص) غیر از این دو، پسر دیگری را داخل مباهله نکردند.

5. ثبوت فضیلت آل کساء((ع))؛ واقعه مباهله این مطلب را به اثبات رسانید که حضرت علی(ع) و فاطمه(س) و حسنین علیهما السلام بعد از رسول خدا(ص) نزد خدا، اشرف مخلوقات و نزد رسول خدا(ص) عزیزترین مردم بودند.

6. قبول جزیه پذیرفتن ذلّت؛ قبول جزیه، هم حقانیت رسول خدا(ص) را به اثبات رسانید و هم اهل بیت((ع)) او را به جهانیان معرفی کرد و هم یک شکست روحی جبران ناپذیری را بر نصرانیان متوجه ساخت که در تاریخ ثبت و به رسوایی آن ها منتهی شد.

7. استمداد از غیب بعد از به کارگیری توانایی های عادی.

8. اگر شما محکم بایستید، دشمن به دلیل باطل بودن عقب نشینی می کند.

9. قوام و اساس دین به خاطر همین چند نفر بزرگوار است، در غیر این صورت پیامبر(ص) می توانست شخصاً نفرین کند.

10. خداوند و پیامبر گرامی اش با این عمل به همه ما می فهماند که این افراد، یاران و نزدیکان رسول خدا(ص) در دعوت به حق و هدف او هستند و همراه او آماده استقبال از خطر بوده، ادامه دهنده حرکت او هستند.[1]

پی نوشت:
[1]. از مباهله تا عاشورا، محمد امینی گلستانی، ص 54 ـ 36؛ ماهنامه کوثر، آیه مباهله سند افتخار، شمس الله صفرلکی، ش 25، ص 89.طبقه بندی: مباهله،
برچسب ها: نجران، پیامبر، اسقف، اسلام، پیامبر اسلام ( ص )، خدا،